|
Дата розміщення: 27.04.2017
XI. Опис бізнесу
Важливі події розвитку (у тому числі злиття, поділ, приєднання, перетворення,
виділ); |
ВАТ "Черкаський" засноване вiдповiдно до рiшення Регiонального вiддiлення Фонду державного майна України по Черкаськiй областi вiд 29.01.97 р. №664-АТ, шляхом перетворення державного пiдприємства "Державний насiнницький радгосп "Черкаський" у вiдкрите акцiонерне товариство.
Публiчне акцiонерне товариство "Черкаський" є правонаступником всiх прав та обов'язкiв вiдкритого акцiонерного товариства "Черкаський", яке змiнило найменування на виконання вимог Закону України "Про акцiонернi товариства" №514-VI вiд 17.09.2008р. за рiшенням чергових загальних зборiв акцiонерiв (протокол № б/н вiд 15.04.2011 р.). Протягом звiтного року рiшення про перетворення, злиття, подiл, приєднання Товариством не приймалось. |
організаційна структура емітента, дочірні підприємства, філії, представництва та інші
відокремлені структурні підрозділи із зазначенням найменування та місцезнаходження, ролі та перспектив
розвитку, зміни в організаційній структурі відповідно до попередніх звітних періодів; |
Структура органiв управлiння та контролю ПАТ "Черкаський" вiдповiдає вимогам Закону України "Про акцiонернi товариства". Управлiння Товариством здiйснюють органи управлiння: вищий орган Товариства - загальнi збори акцiонерiв, наглядова рада, одноосiбний виконавчий орган - директор.
Товариство не має у своєму складi iнших юридичних осiб, в т.ч. дочiрнiх пiдприємств, фiлiй, представництв та iнших вiдокремлених структурних пiдроздiлiв.
В звiтному роцi в органiзацiйнiй структурi управлiння та контролю Товариством змiн не вiдбулося. |
середньооблікова чисельність штатних працівників облікового складу (осіб), середня чисельність позаштатних працівників та осіб, які працюють за сумісництвом (осіб), чисельність працівників, які працюють на умовах неповного робочого часу (дня, тижня) (осіб), фонду оплати праці. Крім того, зазначаються факти зміни розміру фонду оплати праці, його збільшення або зменшення відносно попереднього року. Зазначається кадрова програма емітента, спрямована на забезпечення рівня кваліфікації її працівників операційним потребам емітента; |
Середньооблiкова чисельнiсть штатних працiвникiв облiкового складу – 37 осiб, середня чисельнiсть позаштатних працiвникiв та осiб, якi працюють за сумiсництвом – 3 особи, чисельнiсть працiвникiв, якi працюють на умовах неповного робочого часу (дня, тижня) – 5 особи. Витрати на оплату працi в звiтному роцi склали 1846 тис.грн, на 419 тис.грн.бiльше вiдносно попереднього року, що обумовлено пiдвищенням заробiтної плати.
Внутрiшне положення щодо кадрової полiтики на затвердження не виносилось. Рiвень квалiфiкацiї працiвникiв вiдповiдає операцiйним потребам Товариства.
|
належність емітента до будь-яких об'єднань підприємств, найменування та місцезнаходження об'єднання, зазначаються опис діяльності об'єднання, функції та термін участі емітента у відповідному об'єднанні, позиції емітента в структурі об'єднання; |
Товариство не належить до будь-яких об’єднань пiдприємств. |
спільна діяльність, яку емітент проводить з іншими організаціями, підприємствами, установами, при цьому вказуються сума вкладів, мета вкладів (отримання прибутку, інші цілі) та отриманий фінансовий результат за звітний рік по кожному виду спільної діяльності; |
Товариство не проводить спiльну дiяльнiсть з iншими органiзацiями, пiдприємствами, установами |
будь-які пропозиції щодо реорганізації з боку третіх осіб, що мали місце протягом
звітного періоду, умови та результати цих пропозицій; |
Будь-яких пропозицiй щодо реорганiзацiї з боку третiх осiб, протягом звiтного перiоду не надходило. |
опис обраної облікової політики (метод нарахування амортизації, метод оцінки вартості
запасів, метод обліку та оцінки вартості фінансових інвестицій тощо); |
Основнi принципи бухгалтерського облiку
Визнання та оцiнка фiнансових iнструментiв
Товариство визнає фiнансовий актив або фiнансове зобов’язання у балансi, коли i тiльки коли воно стає стороною контрактних положень щодо фiнансового iнструмента. Операцiї з придбання або продажу фiнансових iнструментiв визнаються iз застосуванням облiку за датою розрахунку.
Товариство визнає такi категорiї фiнансових iнструментiв:
• актив, доступний для продажу;
• дебiторська заборгованiсть.
Пiд час первiсного визнання фiнансового активу або фiнансового зобов’язання Товариство оцiнює їх за їхньою справедливою вартiстю плюс операцiйнi витрати, якi безпосередньо належить до придбання або випуску фiнансового активу чи фiнансового зобов’язання.
Облiкова полiтика щодо подальшої оцiнки фiнансових iнструментiв розкривається нижче у вiдповiдних роздiлах облiкової полiтики.
Грошовi кошти та їхнi еквiваленти
Грошовi кошти Товариства складаються з готiвки в касi та грошових коштiв на банкiвських рахунках (в нацiональнiй валютi).
Дебiторська заборгованiсть
Дебiторська заборгованiсть, визначається як фiнансовi активи (за винятком дебiторської заборгованостi, за якою не очiкується отримання грошових коштiв або фiнансових iнструментiв, за розрахунками з операцiйної оренди та за розрахунками з бюджетом) та первiсно оцiнюється за справедливою вартiстю плюс вiдповiднi витрати на проведення операцiй.
Крiм того, якщо в Товариствi наявне об’єктивне свiдчення того, що вiдбувся збиток вiд зменшення корисностi дебiторської заборгованостi, балансова вартiсть її зменшується на суму таких збиткiв iз застосуванням рахунку резервiв (використання резерву сумнiвних боргiв).
Резерв на покриття збиткiв вiд зменшення корисностi визначається як рiзниця мiж балансовою вартiстю та теперiшньою вартiстю очiкуваних майбутнiх грошових потокiв. Визначення суми резерву на покриття збиткiв вiд зменшення корисностi вiдбувається на основi аналiзу дебiторiв та вiдображає суму, яка, на думку керiвництва Товариства, достатня для покриття понесених збиткiв.
Для фiнансових активiв, якi є iстотними, резерви створюються на основi iндивiдуальної оцiнки окремих дебiторiв, для фiнансових активiв, суми яких iндивiдуально не є iстотними – на основi групової оцiнки. Фактори, якi Товариство розглядає при визначеннi того, чи є у нього об’єктивнi свiдчення наявностi збиткiв вiд зменшення корисностi, включають iнформацiю про тенденцiї непогашення заборгованостi у строк, лiквiднiсть, платоспроможнiсть боржника.
Для групи дебiторiв такими факторами є негативнi змiни у станi платежiв позичальникiв у групi, таких як збiльшення кiлькостi прострочених платежiв; негативнi економiчнi умови у галузi або географiчному регiонi.
Сума збиткiв визначається у прибутку чи збитку. Якщо в наступному перiодi сума збитку вiд зменшення корисностi зменшується i це зменшення може бути об’єктивно пов’язаним з подiєю, яка вiдбувається пiсля визнання зменшення корисностi, то попередньо визнаний збиток вiд зменшення корисностi сторнується за рахунок коригування резервiв.
Сума сторнування визнається у прибутку чи збитку. У разi неможливостi повернення дебiторської заборгованостi вона списується за рахунок створеного резерву на покриття збиткiв вiд зменшення корисностi.
Безнадiйна дебiторська заборгованiсть списується, коли про неї стає вiдомо.
Активи, доступнi для продажу
До активiв доступних для продажу, Товариство вiдносить довгостроковi бiологiчнi активи. Товариство класифiкує необоротний актив як утримуваний для продажу, якщо його балансова вартiсть буде в основному вiдшкодовуватися шляхом операцiї продажу, а не поточного використання.
Необоротнi активи, утримуванi для продажу, оцiнюються i вiдображаються в бухгалтерському облiку за найменшою з двох величин: балансовою або справедливою вартiстю з вирахуванням витрат на операцiї, пов’язанi з продажем.
На кожну звiтну дату витрати на продаж цих активiв переглядаються, якщо iснують об’єктивнi свiдчення їх зменшення або збiльшення.
Амортизацiя на такi активи не нараховується.
Збиток вiд зменшення корисностi при первiсному чи подальшому списаннi активу до справедливої вартостi за вирахуванням витрат на продаж визнається в 2016 роцi i вiдображатися в Звiтi про сукупний дохiд (звiт про сукупнi прибутки та збитки).
Згортання фiнансових активiв та зобов’язань
Фiнансовi активи та зобов’язання згортаються, якщо Товариство має юридичне право здiйснювати залiк визнаних у балансi сум i має намiр або зробити взаємозалiк, або реалiзувати актив та виконати зобов’язання одночасно.
Основнi засоби
Товариство визнає матерiальний об’єкт основним засобом, якщо вiн утримується з метою використання їх у процесi своєї дiяльностi, надання послуг, або для здiйснення адмiнiстративних i соцiально-культурних функцiй, очiкуваний строк корисного використання (експлуатацiї) яких бiльше одного року та вартiсть яких: до 31.08.2015 року бiльше 2500 грн. (без податку на додану вартiсть) та з 01.09.2015 року до 31.12.2016 року бiльше 6000 грн. (без податку на додану вартiсть).
Активи вартiстю: до 31.08.2015 року менше 2500 грн. (без податку на додану вартiсть) та з 01.09.2015 року до 31.12.2016 року менше 6000 грн. (без податку на додану вартiсть), не визнаються в складi основних засобiв та не амортизуються, а списуються на витрати при вводi в експлуатацiю.
Первiсно Товариство оцiнює основнi засоби за собiвартiстю. Розглянувши доречнiсть застосування будь-якого з виключень, передбачених МСФЗ 1, щодо ретроспективного застосування, керiвництво Товариства вирiшило застосувати iсторичну вартiсть як доцiльну собiвартiсть основних засобiв. Товариство на дату переходу на МСФЗ (на 01.01.2012 р.) взяло за основу iсторичну вартiсть та використовує цю справедливу вартiсть як доцiльну собiвартiсть основних засобiв на цю дату.
У подальшому за 2012-2016 р. р. основнi засоби Товариства оцiнюються за їх собiвартiстю мiнус будь-яка накопичена амортизацiя та будь-якi накопиченi збитки вiд зменшення корисностi.
Прибуток або збиток, що виникає вiд припинення визнання об’єкта основних засобiв активом визнається як рiзниця мiж чистими надходженнями вiд вибуття та балансовою вартiстю об’єкта.
Сума накопиченої амортизацiї на дату переоцiнки виключається з валової балансової вартостi активу та чистої суми, перерахованої до переоцiненої суми активу.
Дооцiнка, яка входить до складу власного капiталу, переноситься до нерозподiленого прибутку, коли припиняється визнання вiдповiдного активу.
Подальшi витрати
Товариство не визнає в балансовiй вартостi об’єкта основних засобiв витрати на щоденне обслуговування, ремонт та технiчне обслуговування об’єкта. Цi витрати визнаються в прибутку чи збитку, коли вони понесенi. В балансовiй вартостi об’єкта основних засобiв визнаються такi подальшi витрати, якi задовольняють критерiям визнання активу.
Амортизацiя основних засобiв
Амортизацiя основних засобiв Товариства нараховується прямолiнiйним методом, згiдно вимог
Наказу «Про облiкову полiтику пiдприємства та органiзацiю бухгалтерського облiку», який дiяв протягом 2013-2015 р. р. (продовжено на звiтний 2016 рiк), з урахуванням змiн та доповнень, якi затвердженнi:
• Наказом №47 вiд 01.10.2014 року.
• Наказом №2 вiд 02 сiчня 2015 року (в тому числi додаток №12).
• Наказом №20 вiд 01 вересня 2015 року.
• Наказом №2 вiд 04 сiчня 2016 року.
Термiни та методи нарахування амортизацiї основних засобiв переглядаються на кiнець кожного фiнансового року.
Амортизацiя активу починають, коли вiн стає придатним для використання. Амортизацiю активу припиняють на одну з двох дат, яка вiдбувається ранiше: на дату, з якої актив класифiкують як утримуваний для продажу, або на дату, з якої припиняють визнання активу.
Зменшення корисностi основних засобiв активiв
На кожну звiтну дату Товариство оцiнює, чи є якась ознака того, що кориснiсть активу може зменшитися.
Товариство зменшує балансову вартiсть активу до суми його очiкуваного вiдшкодування, якщо i тiльки якщо сума очiкуваного вiдшкодування активу менша вiд його балансової вартостi.
Таке зменшення негайно визнається в прибутках чи збитках, якщо актив не облiковують за переоцiненою вартiстю згiдно з Мiжнародним стандартом бухгалтерського облiку 16 «Основнi засоби».
Збиток вiд зменшення корисностi, визнаний для активу (за винятком гудвiлу) в попереднiх перiодах, Товариство сторнує, якщо i тiльки якщо змiнилися попереднi оцiнки, застосованi для визначення суми очiкуваного вiдшкодування.
Пiсля визнання збитку вiд зменшення корисностi амортизацiя основних засобiв корегується в майбутнiх перiодах з метою розподiлення переглянутої балансової вартостi необоротного активу на систематичнiй основi протягом строку корисного використання.
Запаси
Товарнi запаси в Товариствi оцiнюються за нижчою з двох величин: собiвартiстю та чистою вартiстю реалiзацiї. Чиста вартiсть реалiзацiї – це оцiночна продажна цiна в процесi звичайної господарської дiяльностi, за вирахуванням оцiночних витрат на здiйснення доробки, а також оцiночних затрат, необхiдних для здiйснення реалiзацiї.
Оцiнка запасiв у Товариствi при вибуттi здiйснюється за методом iдентифiкованої собiвартостi. При необхiдностi, запаси перiодично переглядаються зi створенням резервiв на знецiнення запасiв. Собiвартiсть готової продукцiї та незавершеного виробництва включає вiдповiдну долю накладних витрат, що визначається виходячи з нормальної потужностi.
|
основні види продукції або послуг, що їх виробляє чи надає емітент, за рахунок продажу яких емітент отримав 10 або більше відсотків доходу за звітний рік, у тому числі обсяги виробництва (у натуральному та грошовому виразі), середньореалізаційні ціни, суму виручки, окремо надається інформація про загальну суму експорту, а також частку експорту в загальному обсязі продажів, перспективність виробництва окремих товарів, виконання робіт та надання послуг; залежність від сезонних змін; про основні ринки збуту та основних клієнтів; основні ризики в діяльності емітента, заходи емітента щодо зменшення ризиків, захисту своєї діяльності та розширення виробництва та ринків збуту; про канали збуту й методи продажу, які використовує емітент; про джерела сировини, їх доступність та динаміку цін; інформацію про особливості стану розвитку галузі виробництва, в якій здійснює діяльність емітент, рівень впровадження нових технологій, нових товарів, його становище на ринку; інформацію про конкуренцію в галузі, про особливості продукції (послуг) емітента; перспективні плани розвитку емітента; кількість постачальників за основними видами сировини та матеріалів, що займають більше 10 відсотків в загальному об'ємі постачання, у разі якщо емітент здійснює свою діяльність у декількох країнах, необхідно зазначити ті країни, у яких емітентом отримано 10 або більше відсотків від загальної суми доходів за звітний рік; |
Основними видами дiяльностi Товариства є: 1. Вирощування зернових культур (крiм рису), бобових
культур i насiння олiйних культур. 2. Вирощування овочiв i баштанних культур, кореспондентiв
i бульбоплодiв. 3. Оптова торгiвля зерном, необробленим тютюном, насiнням i кормами для тварин.
Товариство реалiзовує свою власну сiльськогосподарську продукцiю на внутрiшнiх ринках.
За 2016 чистий дохiд вiд реалiзацiї готової продукцiї власного виробництва (продукцiя рослинництва) становить 65539 тис.грн. Товариство вирощує зерновi та технiчнi культури : кукурудзу . Сiльськогосподарське виробництво є сезонним. |
основні придбання або відчуження активів за останні п'ять років. Якщо
підприємство планує будь-які значні інвестиції або придбання, пов'язані з його господарською діяльністю, їх
необхідно описати, включаючи суттєві умови придбання або інвестиції, її вартість і спосіб
фінансування; |
В останнi 5 рокiв правочини щодо основних засобiв Товариства, що становлять 50 i бiльше вiдсоткiв майна Товариства, не здiйснювалися. |
правочини з власниками істотної участі, членами наглядової ради або членами виконавчого органу, афілійованими особами, зокрема всі правочини, укладені протягом звітного року між емітентом або його дочірніми/залежними підприємствами, відокремленими підрозділами, з одного боку, і власниками істотної участі, членами наглядової ради або членами виконавчого органу, з іншого боку. За цими правочинами зазначаються: дата, сторони правочину, його зміст, сума, підстава укладання та методика ціноутворення, застосована емітентом для визначення суми правочину та за необхідності інша інформація; |
Товариство не вчиняло правочинiв з власниками iстотної участi, членами наглядової ради, членами виконавчого органу, афiлiйованими особами. |
основні засоби емітента, включаючи об'єкти оренди та будь-які значні
правочини емітента щодо них; виробничі потужності та ступінь використання обладнання; спосіб утримання
активів, місцезнаходження основних засобів. Крім того, необхідно описати екологічні питання, що можуть
позначитися на використанні активів підприємства плани капітального будівництва,
розширення або удосконалення основних засобів, характер та причини таких планів, суми видатків, у тому числі
вже зроблених, опис методу фінансування, прогнозні дати початку та закінчення діяльності та очікуване
зростання виробничих потужностей після її завершення; |
Будь-яких значних правочинiв щодо основних засобiв Товариством протягом звiтного року не вчинялося.
Переоцiнка основних засобiв в звiтному роцi не проводилася.
Мiсцезнаходження основних засобiв Товариства встановлено за мiсцем здiйснення товариством господарської дiяльностi.
Ступiнь впливу екологiчного стану на господарську дiяльнiсть товариства - в процесi вивчення.
Станом на 31 грудня 2016 року, станом на 31 грудня 2015 року та станом на 31 грудня 2014 року основнi засоби в заставi не перебувають.
Основнi засоби, призначенi для продажу в Товариствi вiдсутнi.
|
проблеми, які впливають на діяльність емітента; ступінь залежності від
законодавчих або економічних обмежень; |
Виробництво сiльськогосподарської продукцiї є сезонним i потребує кредитування. Невiдповiднiсть цiн на с/г продукцiю та цiн на матерiально-технiчнi ресурси виробничого призначення, що використовуються для с/г виробництва, не дають змогу Товариству досягти високої рентабельностi виробництва. |
факти виплати штрафних санкцій (штраф, пеня, неустойка) і компенсацій за
порушення законодавства; |
В звiтному роцi контролюючими органами до ПАТ "Черкаський" штрафнi санкцiї не застосовувались. |
опис обраної політики щодо фінансування діяльності емітента, достатність робочого
капіталу для поточних потреб, можливі шляхи покращення ліквідності за оцінками фахівців емітента;
|
Фiнансування дiяльностi Товариства проводиться за рахунок власних коштiв отриманих вiд реалiзацiї вирощеної продукцiї , а також за рахунок кредитування , так як сiльське господарство є сезонним виробником. Покращення лiквiдностi можливе при отриманнi найбiльшого прибутку, ( найвищий врожай сiльськогосподарських культур при найменших затратах, реальнi та стабiльнi реалiзацiйнi цiни на сiльськогосподарську продукцiю ) .
Станом на кiнець звiтного 2016 року структура пасивiв Товариства (за даними балансу) виглядала наступним чином: власний капiтал - 77,88%, позиковий капiтал - 22,12% (поточна кредиторська заборгованiсть та iншi поточнi зобов'язання).
Протягом трьох останнiх рокiв Товариство не залучає кредити банкiв, для поточних потреб робочого капiталу достатньо. |
вартість укладених, але ще не виконаних договорів (контрактів) на кінець звітного періоду (загальний підсумок) та очікувані прибутки від виконання цих договорів; |
Товариство має велику кiлькiсть укладених договорiв iз частковим ступенем виконання, що стосуються постачання та реалiзацiї продукцiї, надання рiзних господарських послуг, а також договорiв, що стосуються фiнансування Товариства. Очiкуванi прибутки вiд таких договорiв важко оцiнити в даний час, тому вони будуть вiдображенi у звiтностi наступних перiодiв. |
стратегія подальшої діяльності емітента щонайменше на рік (щодо розширення виробництва,
реконструкції, поліпшення фінансового стану, опис істотних факторів, які можуть вплинути на діяльність
емітента в майбутньому); |
Товариство планує i надалi здiйснювати виробництво продукцiї в обсягах не менших нiж на даний час та виробляти продукцiю найвищої якостi. |
опис політики емітента щодо досліджень та розробок, вказати суму витрат на дослідження та розробку за звітний рік; |
Товариством не затверджувалася i не проводилася полiтика щодо дослiджень та розробок. |
судові справи, за якими розглядаються позовні вимоги у розмірі
на суму 10 або більше відсотків активів емітента або дочірнього
підприємства станом на початок року, стороною в яких виступає емітент,
його дочірні підприємства, або судові справи, стороною в яких виступають
посадові особи емітента (дата відкриття провадження у справі, сторони, зміст та розмір позовних
вимог, найменування суду, в якому розглядається справа, поточний стан розгляду). У разі відсутності судових
справ про це зазначається; |
Судовi справи, за якими розглядаються позовнi вимоги у розмiрi на суму 10 або бiльше вiдсоткiв активiв Товариства станом на початок року, стороною в яких виступає Товариство вiдсутнi.
Судовi справи, за якими розглядаються позовнi вимоги у розмiрi на суму 10 або бiльше вiдсоткiв активiв Товариства станом на початок року, стороною в яких виступають посадовi особи Товариства вiдсутнi.
|
інша інформація, яка може бути істотною для оцінки інвестором фінансового стану та
результатів діяльності емітента, у тому числі за наявності інформацію про результати та аналіз
господарювання емітента за останні три роки у формі аналітичної довідки в довільній формі. |
Пiсля звiтної дати балансу не виявленi помилки або порушення законодавства, не створювались дочiрнi i асоцiйованi пiдприємства, рiшення про реорганiзацiю Товариства та про припинення операцiй, що становлять значну частину основної дiяльностi не приймалося.
|
|